Kas ir spirulīna?
Mikroskopiska aļģe jeb cianobaktērija (ciano - zils). Vienīgā zilzaļā ēdamā aļģe.
Kur SpirulinaNord iepērk spirulīnu?
SpirulinaNord spirulīnu neiepērk, bet audzē paši. Uzņēmuma darbības pamatā ir Latvijas pētnieku-inženieru komandas izveidota audzēšanas sistēma, lai šo vērtīgo tropisko mikroaļģi varētu audzēt Latvijā. Spirulīna netiek kaltēta, bet sasaldēta vai iemaisīta sīrupā vai sulā uzreiz pēc novākšanas, lai maksimāli saglabātu uzturvērtību un neitrālo garšu. Kaltējot zūd līdz 80% bioloģiski aktīvo vielu, turklāt parādās "dīķim" raksturīga garša un smarža.
Cik porcijas dienā drīkst/vajag ēst? Vai spirulīnu var pārdozēt?
Iesakām vienu līdz divas porcijas. Apēdot vairāk, iegūsiet vairāk enerģijas. Spirulīna nav zāles, saindēties nevar, bet lielā bioloģiski aktīvo vielu daudzuma dēļ, apēdot pārāk daudz spirulīnas, var būt gremošanas sistēmas traucējumi, kā, piemēram, šķidrāka vēdera izeja, nemiers, sārtāka āda un citi nespecifiski simptomi.
Kā lietot spirulīnu?
- Saldētā spirulīna ir sasaldēta porcijās – atkausējiet vienu ½ - 1 glāzē ūdens vai sulas. Skatīt vairāk receptes.
- Spirulīnas sīrupus iesakām atšķaidīt 1 - 2 ēdamkarotes (20ml - 40ml) ar ūdeni attiecībā 1:3. Saldummīļi var lietot arī neatšķaidītu.
- Spirulīnu ābolu sulā nav jāatšķaida. Lietot 1 - 2 ēdamkarotes (20ml - 40ml) dienā.
Nav pētījumu vai labāk lietot pirms vai pēc ēšanas. Indijas ārsti iesaka lietot 1 h pirms vai pēc ēšanas.
Vai spirulīnu jālieto no rīta?
Iesakām lietot dienas pirmajā pusē. Klientu atsauksmes liecina, ka, apēdot vakarā, it īpaši, ja lieto divas porcijas dienā, tad enerģijas ir tik daudz, ka nenāk miegs un gribās darboties.
Vai spirulīnu jālieto tukšā dūšā?
Kā vēlaties. Var lietot tukšā dūšā vai 1 stundu pirms vai pēc ēšanas. Indijas ārsti ir novērojuši, ka tad pozitīvais efekts ir lielāks. Tomēr tradicionāli Āfrikā lieto pie maltītēm kā piedevu mērcēs.
Spirulīnas saldētajai lodītei ir zila maliņa, vai tādu vēl var ēst?
Jā. Spirulīna ir ēdama, kamēr tai nav izteikts aromāts. Spirulīnas šūna no ārpuses ir zaļa, bet iekšā tajā ir zilais pigments. Spirulīnas šūna ir ar ļoti plānu sieniņu, tāpēc minimāla mehāniska ietekme to var saraut un parādās zilā krāsa.
Atkausējot spirulīnu, tā palika zili violeta. Vai tādu vēl var ēst?
Spirulīna ir ēdama, kamēr tai nav izteikts aromāts. Spirulīnas šūna no ārpuses ir zaļa, bet iekšā tajā ir zilais un oranžais pigments. Atkausējot spirulīnu vispirms tā ir zaļa, bet tad šūnas sieniņas sāk noārdīties un parādās zili violetais šūnas pildījums. Istabas temperatūrā tas ir jau pēc dažām stundām, ledusskapī pēc ~ 12 stundām. Mūsu pētījumi liecina, ka pirms spirulīnā sarodas nevēlami mikrobi, tai parādās diezgan izteikts specifisks aromāts.
Vai no spirulīnas var būt alerģija?
No spirulīnas nav zināms, ka būtu alerģija. Tomēr, kā ikvienu jaunu produktu, iesakām sākt lietot ar mazāku devu.
Vai spirulīnu var lietot bērni, veci cilvēki vai grūtnieces?
Spirulīna ir normāla veselīga uztura daļa, nevienā pētījumā nav ziņots, ka tā negatīvi ietekmētu kādu sabiedrības grupu, tomēr SpirulinaNord spirulīna nav sertificēta kā zīdaiņu vai cita veida speciālā pārtika.
Vai bērniem var dot spirulīnu un kādās devās?
Mazākiem bērniem līdz skolas vecumam ir puse no pieaugušā dienas devas - 1 ēdamkartote. Atšķirībā no ķirbjiem un citiem oranžajiem dārzeņiem, kuri bieži izsauc alerģijas, spirulīna nav alerģisks produkts un ir pētījumi, kas parāda labvēlīgu ietekmi gan uz bērniem, gan grūtniecēm un senioriem, kas tipiski ir vārīgās grupas. Ja bērniņš jau ēd dārzeņus, var arī mūsu spirulīnu. Produktā ir aļģe + sīrups vai ābolu sula, nekādu pievienotu ķīmiju.
Vai SpirulinaNord spirulīna ir ekoloģiska/bioloģiska?
Mēs audzēšanā izmantojam minerālus, kas ir maksimāli tuvu spirulīnas dabiskajam ezeru ūdens sastāvam un apstākļi ir pietuvināti dabiskajiem. Audzējot spirulīnu slēgtā ciklā, nekādas indes nevēlamu sugu invāzijas prevencijai vai izskaušanai nav nepieciešamas. Pagaidām sertifikāta mums nav, esam procesā, lai saprastu tieši spirulīnas audzēšanai nepieciešamos kritērijus un atrastu kompetentās iestādes, kas tos izvērtē.
Vai spirulīnā ir jods?
Nē, noteikti nav. Mūsu spirulīna aug kontrolētā, no joda brīvā vidē, un jods tai nav nepieciešams atšķirībā no jūras zālēm.