RECEPTES
ar svaigu spirulīnu



Kā lietot svaigu saldētu spirulīnu?

DZĒRIENOS

Visvienkāršākais veids, kā lietot svaigu saldētu spirulīnu, ir to atkausēt pusglāzē vai glāzē ūdens, sulas vai cita dzēriena. Šādi tiks iegūts koši zaļš dzēriens, kas pēc garšas un konsistences būs gluži kā ūdens. Ātrākai atkušanai var lietot siltu ūdeni, nav vēlams spirulīnu likt verdoši karstos dzērienos. Istabas temperatūrā nevajadzētu ūdenī atkusušu spirulīnu uzglabāt ilgāk par pāris stundām. Atkausējot viegli skābā sulā spirulīna bojājas daudz lēnāk un istabas temperatūrā var uzglabāt vairākas stundas.

Pirms spirulīna sabojājas, tā no zaļās krāsas kļūst zili violeta. Atkausējot sulā, spirulīnas krāsa ilgāk saglabājas zaļa. Ja krāsa paliek zili violeta, tad spirulīnas šūna ir atvērusies. Kamēr nav parādījies "dīķim" raksturīgs aromāts, tikmēr spirulīna ir droša lietošanai neskatoties uz krāsas maiņu.

ĒDIENOS

Spirulīna lieliski iederas arī dažādos ēdienos. To var pievienot brokastu putrai, salātiem kā mērcīti vai citam ēdienam pirms pasniegšanas. Arī dekorējot desertus, krēmus, biezeņus utml. Skati idejas receptēm zemāk.

Ballītēs var izmēģināt arī šampanieti un citus dzērienus, kam piestāv ledus, jo spirulīnai ir arī detox efekts, kas samazinās alkohola izraisītās negatīvās sajūtas nākamajā dienā. /Atgādinām, ka alkohola lietošanai ir negatīvas sekas/

Spirulīna ir mikroaļģe jeb mazītiņas ar aci nesaskatāmas spirālītes, tāpēc atstājot dzērienu mierā pēc kāda laika spirulīna nosēžas trauka apakšā. Pirms lietošanas samaisiet!

IDEJAS RECEPTĒM 


Gandrīz saldējums jeb nice-cream

Veselīgs un vēss deserts. Lielisks deserts ziemā, kad bērni vēlas saldējumu, bet vajadzētu ēst ko siltāku un veselīgāku. Deserts ir auksts, bet ne tik auksts kā piena vai sulu saldējumi.

Sastāvdaļas 3-4 porcijām:

2-3 banāni
1 porc.svaigas spirulīnas
1 ēd.k. gaiša ievārījuma vai kļavu lapu sīrups

Pagatavošana:

Sagriež banānu biezās šķēlēs un ieliek uz dažām stundām vai nakti saldētavā. Kad sasalis, tad izņem no saldētavas un kopā ar pārējām sastāvdaļām sablenderē. Servē mazas bļodiņās. Dekorē ar šokolādes skaidiņām, mini cepumiņiem vai augļiem.
Labu apetīti!




Zaļā spirulīnas biskvītkūka

Svaigai spirulīnai nav kaltētās spirulīnas specifiskās garšas, tāpēc droši to var pievienot desertiem un krēmiem, pat biskvītiem. 

Zaļš biskvīts

4 olas, 200 g cukurs, 15 g svaiga spirulīna, 200 g milti, 1,5 tējk. cepamais pulveris.

Atdala olas baltumu no dzeltenumiem. Olas baltumus puto, kad nedaudz saputots, pieber cukuru. Olas dzeltenumus puto, pēc brīža pievieno cukuru. Kad dzeltenums saputojies, pievieno spirulīnu. Miltus sajauc ar cepamo pulveri. Maigi sajauc olas baltumus ar dzeltenumiem, tad pievieno miltus. Nogludina masu uz pannas un cep 180 grādos.

Zaļš spirulīnas krēms

140 g olu dzeltenumi, 80 g cukurs, 40 g ūdens, 80 g svaiga spirulīna, 400 g saldais krējums, 4 plāksnes želatīna

Saputo olu dzeltenumus. Uzbriedina želatīnu. Izkausē cukuru ūdenī, pievieno spirulīnu un uzbriedināto želatīnu. Visu sajauc kopā. Uzputo saldo krējumu un iecilā masā.

Krēmu smērē kārtās starp biskvītiem, kad tie atdzisuši. Pirms pasniegšanas vēlams kūku paturēt dažas stundas ledusskapī, lai ievelkas.


 



Interesanti fakti receptēm ar svaigu spirulīnu

Daži mūsu atklājumi eksperimentējot ar spirulīnu dažādās receptēs

Atkausētu spirulīnu ieteicams uzglabā ledusskapī ne ilgāk kā 48 stundas, bet iekļaujot to dažādos produktos, tai mēdz izpausties antibakteriālas īpašības, kas summārajam produktam ļauj ilgāk nebojāties, nekā katram ingredientam atsevišķi.

Apvienojumā ar dažādiem citiem produktiem iegūtā krāsa var ievērojami atšķirties - no dažādiem zaļajiem toņiem līdz pat zilganiem un košāk ziliem. Piemēram, zilganie toņi parādās sajaucot ar baltiem produktiem, piemēram pienu (gan govs, gan riekstu 'pienu').

Termiski apstrādājot tikai spirulīnu, tai parādās specifiskā garša un smarža, bet, cepot biskvītus vai vārot marmelādes, šāda garša un smarža neparādās.

Fermentējot piena vai sojas produktus, spirulīna kalpo kā fermentu aktivators un paildzina to aktivitāti, bet aizkavē patogēnu savairošanos. Šis fakts atklāts vairākos ārzemju pētnieku darbos, veicot mikrobioloģiskās analīzes.

Spirulīnas šūna no ārpuses ir zaļa, bet iekšpusē ir vērtīgais zilais un oranžais pigments. Sasaldējot un atlaidinot vairākas reizes,  vai paturot atkausētu dažas stundas ledusskapī spirulīnas masa kļūst ievērojami zilāka, dažos leņķos violeta (skat. attēlu) vai sarkanīga. Blenderējot mums šādu efektu nav izdevies iegūt, jo spirulīna ir pārāk maza, lai to sašķeltu ar vienkāršu blenderi.



Enerģiskais riekstu batoniņš

Našķis ar dabas spēku. Cepumu brunetes vegānais mūsdienu brālēns. Atsauksmes no bērniem arī vislabākās!

100 g apgrauzdētas auzu pārslas
100 g apgrauzdēti zemesrieksti
100 g apgrauzdēti lazdu rieksti
50 g žāvētas dateles
50 g žāvētas aprikozes
1 ēd.k lazdu riekstu krēms, piemēram, Nutego
15 g svaiga spirulīna 100% (kulinārajiem guru piedāvājam svaigu spirulīnu ar samazinātu mitruma saturu)
20 g baltā šokolāde
10 g krēmīgais kokosriekstu piens

Visu sablenderē viendabīgā masā un liek ledusskapī uz pāris stundām sastingt.  Sagriež šķēlītēs un pasniedz.
Sporta svētkos un sacensībās labs starteris, lai enerģija pietiktu ilgākam laikam.


Zaļa kūka bez cepšanas (arī vegāniska versija)

Biezpiena cepumu kūka - mūsu bērnības klasika. Tagad piedāvājam arī bezlaktozes un pat vegānisko versiju. Laiks pagatavošanai apm 20 min, bet vismaz 2 h jāļauj kūkai ievilkties.

Sastāvdaļas:
Biskvīts: Kvadrātveida cepumi (vegan versijā Selgas pilngraudu, viena paciņa pietiek 4 porciju tortei)
Pildījums: a) klasika - biezpiens ar krējumu (izvēlas smalko biezpiena mazu vai rūpīgi saspaida biezpiena graudus)
                 b) bezlaktozes biezpiens (piemēram, no Jaunpils pienotavas) ar bezlaktozes jogurtu krējuma vietā (piemēram, Baltais Saldā krējuma jogurtiem)
                 c) vegānu versijā uz Indijas riekstiem bāzētais Vicotta siers no LifeTreeCheese
un kaut kas saldumiņam - kļavu lapu sīrups, cukurs vai medus
Zaļajai krāsiņai: 1-2 porcijas svaigas spirulīnas, ko iejauc pildījumā

Pagatavošana. Cepumus var iepriekš aši iemērkt pienā vai sulā, bet, ja ir laiks atļaut kūkai veselu nakti ievilkties, tad var arī nemērcēt. Kūka ir diezgan sātīga, tāpēc optimāli ir 4 kārtas ar cepumiem, vienai porcijai tad plāno 1/2- 1 cepumu platu gabaliņu.
Cepumus kārto uz cepamā papīra, smērē pildījumu. Klājot nākamo kārtu cepumus piespiež. Spirulīna lieliski kontrastē ar balto biezpienu, tāpēc var dekorēt arī ar zaļā un baltā kontrastiem, variējot spirulīnas koncentrāciju biezpienā. Vai dekorē ar augļiem pirms pasniegšanas.Ja kūku atstāj uz nakti ledusskapī, tad apklāj ar folliju vai cepamo papīru, lai neapkalst.