Vai anti-aging ir tikai par skaistu sejas ādu? Spirulīnas loma pretnovecošanās procesos.
Vai zināji, ka anti-aging jeb pretnovecošanās ir daudzpusīgs jēdziens, kas ietver gan zinātniskās un medicīniskās, tā arī kosmētiskās pieejas. To mērķis ir aizkavēt, apturēt vai samazināt novecošanās procesu ietekmi uz cilvēka ķermeni.
Mēs bieži vien uztveram anti-aging jēdzienu tikai kā rūpes par ārējo izskatu – skaistu, veselīgu ādu bez grumbiņām. Taču patiesībā pretnovecošanās ir daudz plašāks un holistiskāks process, kas ietver ne tikai estētiku, bet arī vispārējo veselību un labsajūtu. Tas nozīmē prāta asuma un labas atmiņas saglabāšanu, spēcīgus kaulus un elastīgas locītavas, veselīgu sirds un asinsvadu sistēmu, hormonālo līdzsvaru un stabilu enerģijas līmeni. Patiesa jaunības saglabāšana ir ne tikai par to, kā mēs izskatāmies, bet arī par to, kā mēs jūtamies un funkcionējam ikdienā. Tas ir par harmoniju starp fizisko, emocionālo un garīgo labsajūtu, kas kopā veido ilgtermiņa vitalitāti un dzīves kvalitāti.
Kas veicina novecošanās procesu cilvēka organismā?
Novecošanās ir dabisks process, kura laikā mūsu šūnās rodas bojājumi un veidojas DNS kļūdas. Tā rezultātā rodas oksidatīvais stress, kas samazina organisma spēju atjaunoties un pielāgoties apkārtējai videi. Pēdējā laikā arvien vairāk tiek skaidrota mitohondriju lomu novecošanās procesos. Un ne velti, jo mitohondriji atbild par enerģijas ražošanu šūnās un ar laiku šis process kļūst mazāk efektīvs, kā rezultātā mitohondriji zaudē savu funkcionalitāti. Pavājinoties mitohondriju spējām, šūnām sāk trūkst enerģijas svarīgiem fizioloģiskiem procesiem, piemēram, šūnu atjaunošanai, DNS labošanai un vielmaiņas regulācijai.
Novecošanās procesos svarīga loma ir arī telomēriem. Kas ir telomēri? Tie ir aizsargslāņi hromosomu galos, kas pasargā mūsu šūnas no bojājumiem katru reizi, kad tās dalās. Kad tie kļūst pārāk īsi, šūnas zaudē spēju atjaunoties, kļūst neaktīvas vai pat sāk izraisīt iekaisumu, kas paātrina novecošanos. Tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc mūsu ķermenis ar gadiem kļūst vājāks un mazāk spējīgs cīnīties ar slimībām.
Novecošanās procesa rezultātā organismā arvien vairāk rodas brīvo radikāļu, kas izraisa oksidatīvo stresu un tiek bojātas šūnas, paātrinās novecošanās process un sākas dažādu hronisko slimību attīstība. Kā sekas šim procesam ir muskuļu vājums, samazināta smadzeņu darbība, ādas novecošanās un enerģijas trūkums, kas bieži tiek uztverts kā vecuma izraisīta noguruma sajūta.
Lai kā zinātne būtu attīstījusies, tad tomēr nav zinātnisku pierādījumu tam, ka novecošanās procesus var pilnībā apturēt vai pagriezt atpakaļ, tomēr mūsu ikdienas rutīnā ir iespēja šos procesus ietekmēt.
Kam savā ikdienā pievērst uzmanību , lai saglabātu pēc iespējas ilgāk savu jaunību?
Lai saglabātu jaunību un veselību ilgtermiņā, organismam nepieciešami būtiski antioksidanti, vitamīni, minerālvielas un taukskābes, kas palīdz cīnīties ar novecošanās procesiem šūnu līmenī. C un E vitamīns ir spēcīgi antioksidanti, kas aizsargā ādu no oksidatīvā stresa, samazina brīvo radikāļu ietekmi un veicina kolagēna sintēzi, uzlabojot ādas elastību un mazinot grumbu veidošanos. Ir pierādīts, ka C vitamīns strauji pazeminās līdz ar vecumu, kā arī smēķētājiem ir mazāks C vitamīna daudzums organismā. A vitamīns, īpaši retinoīdu formā, ne tikai palīdz redzes saglabāšanā, bet arī aktīvi iesaistās ādas reģenerācijā, samazinot fotonovecošanās ietekmi un stimulējot šūnu atjaunošanos.
Taukskābēm, īpaši Omega-3 un Omega-6, ir svarīga loma smadzeņu darbības uzturēšanā, iekaisuma mazināšanā un sirds un asinsvadu veselības saglabāšanā – tās regulē lipīdu metabolismu, uzlabo asinsriti un veicina jaunu nervu savienojumu veidošanos, aizsargājot pret kognitīvo funkciju pasliktināšanos. Svarīgi ar pārtiku uzņemot Omega-3 un Omega-6 taukskābes, ir saglabāt to pareizu attiecību organismā. Ideālā variantā tā ir 1:1, bet labas veselības saglabāšanas nolūkos ir jāpieturās pie attiecības 1:4. Mūsdienās, kad pārstrādātas pārtikas patēriņš, rafinētu eļļu patēriņš ir ļoti augts, arī šī omega taukskābju attiecība ir izjaukta.
Cinks, varš un selēns darbojas kā sinerģiska mikroelementu trijotne, kas ne tikai stiprina imūnsistēmu un palīdz organismam cīnīties ar oksidatīvajiem bojājumiem, bet arī aizsargā DNS un pagarina šūnu dzīves ciklu, samazinot iekaisumu un palīdzot saglabāt telomēru garumu – vienu no galvenajiem šūnu novecošanās indikatoriem.
Lai uzturētu optimālu šo vielu līmeni, uzturā jāiekļauj treknās zivis, rieksti, pilngraudu produkti, svaigi dārzeņi un augļi, kā arī, ja nepieciešams, uztura bagātinātāji. Pareizs šo uzturvielu līdzsvars palīdz uzturēt enerģiju, aizkavēt ar vecumu saistītus traucējumus un saglabāt veselīgu ādu, kognitīvo funkciju un fizisko izturību daudz ilgāk.
Kāda loma ir spirulīnai anti-aging jomā?
Spirulīna ir bagāta ar olbaltumvielām, ogļhidrātiem un svarīgiem vitamīniem, piemēram, provitamīnu A un E vitamīnu. Tāpat tajā ir plašs minerālu klāsts, tostarp dzelzs, kalcijs, hroms, varš, magnijs, mangāns, fosfors, kālijs, nātrijs un cinks. Papildus tam šī mikroaļģe nodrošina būtisko taukskābi – gamma-linolēnskābi (GLA) – kā arī pigmentus, piemēram, hlorofilu A, fikocianīnu un karotīnus. Spirulīna satur bagātīgu daudzumu ar antioksidantiem, piemēram, karotinoīdu un E vitamīnu, kas ir būtiski, lai cīnītos pret brīvajiem radikāļiem organismā. Tie palīdz aizsargāt ādu no bojājumiem, ko izraisa apkārtējās vides piesārņojums un oksidatīvais stress, kā arī veicina pretnovecošanās efektu.
Vai zinājāt, ka spirulīnu var lietot arī ārīgi un tā lieliski palīdz uzlabot sejas ādas kvalitāti? Spirulīnas īpašais un bagātīgais aktīvo vielu sastāvs ir īpaši vērtīgs sejas ādas uzlabošanai. Spirulīna satur dabiskus mitrinošus faktorus un polisaharīdus, kas palīdz saglabāt ādas mitrumu, padarot to maigu un elastīgu, kā arī spirulīnā atrodamie peptīdi stimulē kolagēna veidošanos, kas rezultējas stingrākā un elastīgākā ādā. Sejas ādai novecojoties, tā iegūst arvien vairāk pigmentācijas plankumu. Arī šeit var palīdzēt ārīga spirulīnas lietošana, jo tā satur dabīgas ādu balinošas sastāvdaļas, piemēram, luteīnu un karotinoīdus, kas efektīvi kavē melanīna ražošanu, samazinot tumšo plankumu un ādas blāvuma izskatu.
Spirulīnas pretnovecošanās efekts izriet no tās bagātīgā antioksidantu sastāva, īpaši fikocianīna, karotinoīdu un gamma-linolēnskābes (GLA) klātbūtnes. Šīs vielas palīdz cīnīties ar oksidatīvo stresu – vienu no galvenajiem novecošanās un ar vecumu saistīto slimību, piemēram, sirds un asinsvadu slimību, diabēta un neirodeģeneratīvo traucējumu, cēloņiem.
Anti-aging nav tikai cīņa ar grumbām – tā ir rūpīga attieksme pret savu ķermeni un prātu, lai saglabātu vitalitāti un dzīves kvalitāti ilgtermiņā. Spirulīna, ar tās bagātīgo antioksidantu un uzturvielu sastāvu, būs spēcīgs atbalsts Tavā pretnovecošanās procesā, palīdzot saglabāt gan ādas jaunību, gan organisma vitalitāti.
Pasūti svaigās spirulīnas Anti Age kursu 56 dienu lietošanai tieši no ražotāja, šeit!
Atsauces:
Bjørklund, G. et al. (2022). Natural compounds and products from an anti-aging perspective. Molecules, 27(20), 7084. https://doi.org/10.3390/molecules27207084
Sahil, S., et al. (2024). Spirulina platensis: A comprehensive review of its nutritional value, antioxidant activity and functional food potential. Journal of Cellular Biotechnology, 10(2). https://doi.org/10.3233/JCB-240151
Gao, X. et al. (2022). Telomeres and mitochondrial metabolism: Implications for cellular senescence and age-related diseases. Stem Cell Reviews and Reports, 18(2315–2327). https://doi.org/10.1007/s12015-022-10345-7
Rakstu sagatavoja farmaceite, Uzturzinātnes maģistrante Arita Borzova