Interesanti fakti: kas kopīgs dārzeņiem un spirulīnai
Teju visi mūsdienās Latvijā audzētie dārzeņi ir cēlušies no tropu un subtropu apgabaliem. Burkāni ir Vidusjūras zemju augs, gurķu dzimtene ir Indija, tomātu – Dienvidamerika. Spirulīna tradicionālais ēdiens ir Āfrikā ap Čadas ezeru un Meksikā
Dārzeņi ir lakstaugu ēdamā daļa, kas nav saldie augļi vai sēklas. Botāniski tomāts un gurķis patiesībā ir augļi. Spirulīnai ir daudz kopīga ar dārzeņiem, lai gan botāniski tā ir senāks organisms nekā augi, viens no senākajiem jeb pirmajiem zaļajiem organismiem, kas ražo skābekli, ar šūnas uzbūvi vēl kā baktērijai. Spirulīna izskatās kā mikrobiska spirālīte . Interesanti, ka spirulīnai nav neēdamo daļu - sakņu, lapu vai mizu.
Ar katru gadu Latvijā audzēto augļu un dārzeņu klāsts palielinās. Latvijas teritorijā gurķus sāka audzēt 16. gadsimtā, redīsus 18.gadsimtā, tomātus 20 gs. sākumā. SpirulinaNord spirulīnu Latvijā audzē kopš 2019.gada.
Vēl tikai pirms 100 gadiem siltumnīcas bija ļoti dārgas, tās ierīkoja turīgi cilvēki eksotisku augu audzēšanai, piemēram, apelsīnu koku vai palmu audzēšanai. Attīstoties stikla un plēves industrijai, šobrīd gurķu un tomātu siltumnīcas ir teju katrā mazdārziņā.
Visvairāk tomātus, gurķus, kā arī spirulīnu audzē Ķīnā
Veselīga uztura ēdienkartē pusi sastāda dārzeņi un augļi 🥗 . Spirulīnu dēvē par superpārtiku tās augstā bioloģiski aktīvo vielu daudzuma dēļ - ieteicams apēst 7-14 gramus dienā. Spirulīna paaugstina enerģijas līmeni, tāpēc iesakām to ēst no rīta . Vakarā apēdot vairāk nekā 10 gramus spirulīnas, būsi gatavs naktsmaiņai
Visos augļos un dārzeņos ir daudz bioloģiski aktīvo vielu, vitamīni, antioksidanti, organiskās skābes, fitoncīdi un citas. Spirulīna pēc garšas ir ļoti maiga, jo nesatur skābes. Toties spirulīnā ir vismaz 4 veidu antioksidanti: E vitamīns, provitamīns A, hlorofils un unikālais fikocianīns, kas ir atrodams tikai spirulīnā. Antioksidanti ir būtiski veselības uzturēšanai stresa un pārslodzes laikā.
Ja esi satraucies vai neizgulējies un
nevari neko citu ieēst, tad pusglāzi spirulīnas noteikti varēsi iedzert,
lai ātrāk atjaunotu spēkus.