Pretnovecošanās pārtikas produkts - spirulīna jeb vai vecums ir tikai krunkas?
Novecošanās ir dabisks process, kas ietekmē visus dzīvos organismus un visus orgānus. Ir būtiski apzināties, ka novecošanās temps ir daļēji mūsu rokās! To būtiski ietekmē mūsu ikdienas izvēles, tostarp dzīvesveida izvēle un ēšanas paradumi.
Ikdienā lietojot nepilnvērtīgu uzturu, šūnas netiek nodrošinātas ar nepieciešamajām vielām un to darbība tiek traucēta. Tā rezultātā dažādas organisma sistēmas nespēj pilnvērtīgi funkcionēt, ko cilvēki var sajust kā nogurumu, aizkaitināmību, ķermeņa pietūkumu, gremošanas traucējumus u.c.
Ķermenim ir unikālas spējas diezgan ilgi kompensēt dažādus veselības traucējumus, tomēr kādā brīdī veidojas iekaisums. Iekaisums ir normāla ķermeņa reakcija, lai risinātu kādu problēmu, tomēr ilgstošā periodā tas noved pie patoloģiskām pārmaiņām un ir saistīts ar plašu slimību klāstu, tostarp augstu asinsspiedienu, sirds un asinsvadu slimībām, diabētu, nieru mazspēju un vēzi.
Iekaisumam ir galvenā loma ķermeņa novecošanās procesā. Nepietiekamu uzturvielu dēļ - vitamīni, antioksidanti, mikroelementi, proteīns - ķermenim ir samazinātas spējas atjaunoties. Novecojot, mūsu ķermenis kļūst mazāk efektīvs iekaisuma regulēšanā, kā rezultātā rodas hronisks iekaisums. Šis hroniskā iekaisuma stāvoklis veicina ar vecumu saistītu slimību attīstību un dažādu audu un orgānu, tostarp ādas, pasliktināšanos un var arī izraisīt neirodeģeneratīvas saslimšanas, piemēram, Parkinsona un Alcheimera slimības.
Āda ir īpaši jutīga pret novecošanos un iekaisuma sekām. Sauļošanās un hronisks iekaisums var saasināt ādas problēmas, piemēram, grumbas, vecuma plankumus, psoriāzi, ekzēmu.
Pētījumos pierādīts, ka dažādi produkti satur vielas, kas efektīvi mazina iekaisuma procesus. Piemēram, spirulīnā esošais antioksidants fikocianīns ar pretiekaisuma īpašībām, samazina ķermeņa iekaisumu, uzlabo ādas mitrināšanu un elastību, kā arī aizsargā pret UV izraisītiem bojājumiem. Tā kā spirulīnā ir vairāk nekā 200 bioloģiski aktīvo vielu, tās darbojas kompleksi un var palīdzēt efektīvāk nekā atsevišķi sintezētie savienojumi.
Pētījumi, kuru dati izmantoti šī raksta sagatavošanā:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35427427/