3 iemesli, kāpēc spirulīna uzlabo sportiskos rezultātus
1. Veicina atjaunošanās procesus pēc intensīvas slodzes
- Minerālvielu (kalcija, magnija, dzelzs, kālija un cinka), B grupas vitaminu, E vitamīna, pro-vitamina A un antioksidantu komplekss palīdz organismam ātrāk atjaunoties pēc fiziskām slodzēm un paaugstina imunitāti.
- Antioksidants fikocianīns komplektā ar beta karotīnu mazina stresa radītos bojājumus un palīdz izvairīties no hroniskiem iekaisumiem, mikrotraumām.
- Spirulīna satur visas neaizvietojamās aminoskābes, kas veicina pilnvērtīgu muskuļu atjaunošanos un augšanu.
2. Izturībai augstas slodzes laikā
- Spirulīna palielina izturību fiziskas slodzes laikā, pateicoties B grupas, C vitamīna kombinācijai ar dzelzi, kas uzsūcas par 30% labāk nekā klasiskie dzelzs preperāti. Paaugstina hemoglobīna līmeni asinīs.
- Spirulīna samazina pienskābes izdalīšanos muskuļos.
3. Uzlabo vispārējo veselību
- Spirulīnā esošais antioksidantu komplekss uzlabo nieru un aknu darbību.
- Samazina gremošanas traucējumus.
- Satur dabisku un viegli absorbējamu vitamīnu un minerālu klāstu, kas kompleksi iedarbojas.
Tālāk konkrēti fakti no pētījumiem.
✅ 2009.g. pētījumā pierādīts, ka laiks līdz spēku izsīkumam pie maksimālas slodzes (95% VO2) ievērojami pieauga - no 2.05 līdz 2.70 minūtēm. Spirulīnas lietošana ievērojami samazināja ogļhidrātu oksidēšanas ātrumu, bet palielināja tauku sadedzināšanas ātrumu 2h skrējiena laikā, salīdzinot ar placebo kontrolgrupu. Divas nedēļas pēc lietošanas beigām spirulīnas efekts bija beidzies un izturības slieksnis samazinājies līdz pirms spirulīnas lietošanas līmenim. Dalībnieki: 9 vidēji trenēti jaunieši (~ 23 g.v.), kas nodarbojas ar skriešanu vismaz gadu 2-4 reizes nedēļā vismaz 45 minūtes lietoja vismaz 6 g/d spirulīnas pulveri 4 nedēļas. Katram dalībniekam lika divas stundas skriet uz trenažiera ar slodzi atbilstoši 70-75% skābekļa patēriņam, pēc tam palielinot slodzi līdz 95% skābekļa patēriņa. Uzņēma laiku līdz spēku izsīkumam un pēc apstāšanās ņēma asins paraugus pēc 1,24h un 48 h.
✅ Desmit augsta līmeņa sieviešu distanču skrējējas (19-26 gadus vecas, valsts mēroga 2. klases sportistes) tika sadalītas divās grupās pēc nejaušības principa, eksperimentālajā grupā un kontroles grupā. Abas grupas lietoja tabletes (viena ar spirulīnu sastāvā, otra bez) 3 reizes dienā, 80 dienas. Sportistēm bija vienāds ēdiens un viņas veica intesnīvus treniņus 100m un 1 500m skriešanā. Rezultāti:
✅Citā pētījumā ar 16 studentiem izturība pieauga no 713 līdz 765 sekundēm kā arī samazinājās muskuļu bojājumi pēc 3 nedēļu lietošanas 💪. Spirulīnas lietojošai grupai par 30% samazinājās laktāta dismutāzes koncentrācija asinīs, kas liecina par mazākiem šūnu bojājumiem slodzes laikā un zemāku pienskābes izdalīšanos anaerobās slodzē (Lu 2006)
✅ Jau pirmajos testos pēc 1 nedēļas uzlabotu fizisko un garīgo izturību uzrādīja pētījums ar 18 mēreni fiziski aktīvi vīriešiem (20-43 g.v.), kas lietoja pa 3 g/d spirulīnas pulveri ēdienreizē. Fiziskā izturība tika pētīta 30 minūtes pavadot uz skrejceliņa, garīgā – risinot matemātikas uzdevumus. Interesanti, ka daļai grupas pēc 8 nedēļu lietošanas rezultāti turpināja uzlaboties salīdzinot ar pirmo nedēļu, bet daļai vairs neuzlabojās. (Johnson 2016)