Kāpēc spirulīnas pulveris ir lētāks?
Ja vērīgi ieskatīsieties, tad lielākā daļa spirulīnas pulveru un tablešu, kas pieejami Latvijā un arī Eiropā, ir no Ķīnā audzētas spirulīnas... ja vien izcelsmes valsts vispār ir norādīta. Ja ir norādīts tikai "ražotājs", tad visbiežāk tas NAV audzētājs, bet tikai tablešu formētājs vai pulvera iepakotājs. Pamēģiniet atrast, kā tropisko spirulīnu audzē Somijā, Polijā vai Apvienotajā Karalistē. Neizdodas? Tāpēc, ka ar tradicionālo audzēšanas metodi - dīķos vai dīķos, kas ir zem siltumnīcām, tās Eirpoas klimatā nevar izaudzēt pietiekami efektīvi tālāk uz ziemeļiem kā Francijas vidiene vai Bulgārija. Pat Grieķijā izmanto termālo ūdeņu siltumu.
Savukārt Latvijā pat, ja izmantotu serveru staciju vai rūpnīcu izdalīto siltumu, saules gaismas ir par maz un pat vasaras garās dienas mēdz būt ar biezu mākoņu segu (pētījums par saules gaismas potenciālu Baltijas reģionā). Tādēļ mēs SpirulinaNord esam radījuši inovatīvu tā saucamo "indoor farming"/"urban farming" jeb iekštelpu ražošanas tehnoloģiju, kāda vēl nekur citur indutriālos apjomos netiek lietota. Tā kā teholoģija ir noslēgta no vides ietekmes (kukaiņu invāzijas, atmosfēras piesārņojuma un temperatūras svārstībām) mēs varam audzēt 12 mēnešus gadā un piedāvāt augstāku kvalitāti. Protams mūsu audzēšanas mērogi vēl ir salīdzinoši nelieli, kas ietekmē gala cenu.
Tomēr arī Francijā, Izraēlā (izplata arī Apvienotajā Karalistē un Nīderlandē) vai Kanādā ir ražotāji, kas pārdod svaigu spirulīnu nepiedāvā tādu cenu kā Ķīnas kaltētie pulveri. Savukārt ASV audzētavu jaudas nepietiek eksprotam uz Eiropu, ASV kompāniju meitas kompānijas veido audzētavas trešās pasaules valstīs, piemēram, Ķīnā un Indijā.
Septiņas no 10 lielākajām spirulīnas audzētavām ir Ķīnā. Vai tā ir sagadīšanās? Ķīnā ir vairāk nekā 500 valsts subsidētas milzu audzētavas, kas daudzas izmanto unikālus dabas resursus. Šeit varat lasīt rakstu, ka tomēr dažreiz arī Ķīnā paliek žēl savus dabas resursus un šīs resursus noplicinošās ražotnes tiek slēgtas. Protams, nesaudzīgi izmantojot dabiskos minerālos ezerus, primitīvas tehnoloģijas un lētāku darbaspēku, cena ir zemāka. Bet vai tu to atbalsti ar savu maciņu?